brig. gen. Karel Kuttelwascher

(* 23. září 1916 – † 18. srpna 1959)

Medaile Za hrdinství in memoriam za hrdinství v boji

1998

Český vojenský stíhač – letecké eso RAF v době druhé světové války. S osmnácti sestřely nepřátelských letounů si vydobyl pozici nejúspěšnějšího československého pilota v RAF a zařadil se mezi absolutní elitu spojeneckých nočních stíhačů.

V osmnácti letech dobrovolně vstoupil do československého letectva. Po absolvování pilotní školy byl přiřazen k 32. stíhací letce v Hradci Králové. Po německé okupaci Československa uprchl do Polska, odkud ještě před začátkem války pokračoval s dalšími piloty do Francie, kde se mělo formovat československé letectvo v exilu. Když vypukla válka, byl spolu s dalšími letci přeložen k Armée de l’Air ke GC III/3. Na přelomu jara a léta 1940 dosáhl dvou sestřelů. Z poražené Francie odcestoval přes Alžír a Gibraltar do Velké Británie, kde byl po výcviku 3. října 1940 zařazen k 1. stíhací peruti RAF. První úspěchy si připsal v roce 1941, kdy dokázal zničit tři stíhačky Messerschmitt Bf 109. V dubnu následujícího roku začala jeho nejslavnější éra, spojená s přepadovými nočními akcemi Night Intruder – Noční vetřelec. V kokpitu černého Hawker Hurricane Mk.IIc se rychle stal postrachem německého letectva. Připsal si patnáct potvrzených vítězství, přičemž tři bombardéry Heinkel He 111 sestřelil v noci ze 4. na 5. května u letiště St. André de l’Eure během pouhých čtyř minut. Po skončení války se vrátil v srpnu 1945 do Československa, byl povýšen na štábního kapitána a dislokován v Ruzyni. O měsíc později se vrátil na svou bývalou základnu v Hradci Králové jako instruktor na Letecké akademii. S obavami sledoval rostoucí moc Komunistické strany Československa ve znovuobnovené republice. Dne 21. května 1946 rezignoval na službu v letectvu a o pět dní později, v den československých parlamentních voleb, se vrátil do Velké Británie. Zde až do své smrti létal jako civilní pilot a podnikal.

Za své mimořádné výkony obdržel řadu vyznamenání. Dne 28. října 1998 byl vyznamenán prezidentem republiky Václavem Havlem Medailí Za hrdinství in memoriam, v květnu 2000 byl posmrtně povýšen na brigádního generála. Dne 28. října 2016 bylo gen. Karlu Kuttelwascherovi propůjčeno in memoriam prezidentem republiky Milošem Zemanem nejvyšší státní vyznamenání naší země Řád Bílého lva.

V letech 1961 až 1963 působil na velvyslanectví v tehdy komunistickém Československu Pet Matthews, který sloužil s Karlem Kuttelwascherem u 1. stíhací perutě RAF. Při jedné diplomatické misi na Generálním štábu Československé lidové armády vyslovil Kuttelwascherovo jméno, načež byl podle vlastních slov „málem zastřelen“. „V československém letectvu se sice na něj vzpomínalo s pýchou, ale muselo se o tom hovořit velmi potichu,“ popsal svůj zážitek Matthews.

Ministr zahraničí Jan Masaryk (vlevo) v rozhovoru s Karlem Kuttelwascherem, nejlepším čs. stíhacím pilotem za druhé světové války, ve Velké Británii. (ČTK)

Československý prezident Edvard Beneš vyznamenává letecké důstojníky Československým válečným křížem 1939. Na snímku zleva: prezident Edvard Beneš (zády), velitel letky Max Aitken, Mac Lachlan a československý letec Karel Kuttelwascher. Londýn 1942. (ČTK)