št. prap. Libor Ligač

(* 15. října 1981 – † 8. července 2014)

Medaile Za hrdinství in memoriam za hrdinství v boji

2014

Od nástupu do Armády České republiky v roce 2010 sloužil u 43. výsadkového praporu v Chrudimi. Z pozice starší obsluhy minometného družstva postupoval přes družstvo AGS, odstřelovače, až po střelce výsadkového družstva. Dvakrát se účastnil zahraniční operace ISAF v Afghánistánu, od dubna 2014 jako starší operátor 2. strážní roty BAF. Byl smrtelně zraněn při útoku sebevražedného atentátníka v provincii Parván.

„Známe se už od základní školy, přes učňák, přes práci v armádě. Byl to rovný kolega, na kterého byl vždy spoleh, vždy dovedl pomoct. Byla to nedílná součást našeho týmu, bude nám všem velice chybět,“ vzpomínal po smutečním obřadu v Týništi nad Orlicí kolega a kamarád Milan Klívar, který s Liborem sloužil v 43. výsadkovém praporu v Chrudimi.


„Byl to smíšek, který si uměl udělat srandu i sám ze sebe. Byl to náš pankáč, jak ho většina blízkých zná. Chlap, na kterého se mohl člověk vždy spolehnout. Vždy tu byl. V civilu i ve službě. I pro přítelkyni. Ctil ji a vážil si jí. Byl motorem jejího života. Milovaný syn, bratr, strýc, švagr…“ vzpomínali na Libora přátelé při smutečním obřadu.

Libor Ligač v lednu 2012 v Afghánistánu. (Ministerstvo obrany)