št. prap. Patrik Štěpánek

(* 17. září 1993 – † 5. srpna 2018)

Medaile Za hrdinství in memoriam za hrdinství v boji

2018

Patrik Štěpánek in an improvised chapel
at the Bagram base. (Ministry of Defense)

V červenci 2015 nastoupil přípravnou službu ve Vyškově a po jejím absolvování byl přeložen k 13. dělostřeleckému pluku v Jincích, kde byl služebně zařazen na funkci střelec strážního družstva 132. dělostřeleckého oddílu. V lednu 2017 se stal příslušníkem 2. mechanizované roty 42. mecha-nizovaného praporu v Táboře a byl ustanoven do funkce střelce, později střelce-operátora. V dubnu 2018 odjel jako starší střelec 1.strážního družstva 10. strážní roty BAF do Afghánistánu na svou první a zároveň poslední zahraniční operaci. Poslední rozloučení s Patrikem se konalo v jeho rodné Plzni.

„Touha po této profesi se u něj projevovala už odmalička. Cesta to nebyla lehká. Musel se mnou kvůli tomu moc bojovat,“ citoval vojenský kaplan Petr Hašek při posledním rozloučení dopis, který napsala Patrikova matka. „Za všechno jeho úsilí a dřinu přišel naprostý vrchol – zahraniční mise. Pro Patrika sen, pro mě noční můra, která čekala na svůj okamžik.“

„Páťa byl jedinečná osobnost, dokázal zachovat klid, kdy to jiní nezvládli. Byl obětavý a dalo se na něj spolehnout. Pro každého člověka by se rozdal. Budeš nám chybět,“ pronesl u jeho rakve kamarád z jednotky.