mjr. Ing. Tomáš Krampla

(* 21. března 1980)

Medaile Za hrdinství za hrdinství v boji a za záchranu lidských životů

2008

Příslušník speciálních sil Armády České republiky, projevil hrdinství při bojové operaci v Afghánistánu. Dne 4. října 2006 velel vojenské jednotce, která padla do nepřátelské léčky a byla napadena těžkou palbou. Přes vážná zranění vedl Tomáš Krampla dál palbu proti nepříteli, dokázal jednotku přeskupit a zahájil protiútok. Svým rychlým a rozhodným jednáním zabránil ztrátám na životech a zasloužil se o bojový úspěch.

601. skupina speciálních sil Armády České republiky

Útvar přímo podřízený ministrovi obrany prostřednictvím náčelníka Generálního štábu Armády České republiky. Používá se při plnění těch nejsložitějších úkolů zvláštní důležitosti. Příslušníci skupiny procházejí speciálním výcvikem a disponují unikátním materiálem. Působili v mnoha zahraničních misích. Prezident republiky Václav Havel propůjčil speciálním silám u příležitosti 54. výročí ukončení druhé světové války čestný historický název GENERÁLA FRANTIŠKA MORAVCE, jako poctu tomuto legendárnímu československému zpravodajci.

Slavnostní ceremoniál 28. října 2018 ve Vladislavském sále Pražského hradu. Major Krampla nese v čele průvodu k uctění 100. výročí vzniku republiky osobní šavli jednoho ze zakladatelů našeho státu generála M. R. Štefánika.
(KPR, foto: Hana Brožková)

Vojáci z 601. skupiny speciálních sil generála Moravce. (ČTK)

Příslušník speciálních sil
Tomáš Krampla na základně v Afghánistánu. (Ministerstvo obrany)