št. prap. Tomáš Procházka

(* 19. prosince 1976 – † 22. října 2018)

Medaile Za hrdinství in memoriam za hrdinství v boji

2019

Vojenský psovod, vojákem z povolání se stal v březnu 2002. V lednu 2008 odjel v rámci 12.kontingentu Armády České republiky na zahraniční operaci KFOR do Kosova jako starší psovod družstva psovodů mechanizované roty. Po návratu pokračoval ve službě na Veterinární základně ve funkci staršího psovoda 3. výcvikové skupiny. V červenci 2009 znovu odjel na zahraniční operaci KFOR do Kosova, kde byl v rámci 15. kontingentu AČR služebně zařazen jako starší řidič družstva psovodů mechanizované roty. V říjnu 2013 byl jako starší psovod 3. výcvikové skupiny převelen k Centru vojenské kynologie Chotyně, kde od července 2015 sloužil jako cvičitel a od července 2017 jako starší cvičitel 3. pracoviště výcviku. Tomáš Procházka odletěl v roce 2018 na svou čtvrtou misi, tentokrát do Afghánistánu. Jako špičkový kynolog pomáhal při plnění úkolů 601. skupině speciálních sil. Zahynul 22. října 2018 na základně Šindánd v provincii Herát na následky střelného zranění po útoku vojáka v afghánské uniformě, který zahájil střelbu na projíždějící české vojenské vozidlo.

Centrum vojenské kynologie Chotyně

Je výcvikovým zařízením Armády České republiky určeným k plnění úkolů vojenské kynologie pro resort Ministerstva obrany. Zajišťuje především výcvik kynologických odborností (kynologů, velitelů družstev psovodů) a služebních psů. Připravuje také psovody a služební psy požadovaných kategorií na vyslání do zahraničních operací. Speciálně vycvičení psi hrají v Afghánistánu, ale i v Iráku důležitou roli. Jsou cvičeni k průzkumu terénu, dokážou se orientovat v úzkých uličkách, zachraňují životy a rychle zneškodní útočníka.

Tomáš Procházka se svými psy. (Ministerstvo obrany)

Prezident Miloš Zeman při příležitosti 101. výročí vzniku samostatného československého státu udělil 28. října 2019 na Pražském hradě Medaili Za hrdinství štábnímu praporčíkovi in memoriam Tomáši Procházkovi. U předání byl přítomen i ovčák Doky, jeden ze dvou psů, který byl s T. Procházkou v Afghánistánu. (ČTK)

Centrum vojenské kynologie Chotyně zajišťuje výcvik služebních psů, kynologů, psovodů, vyhledávání drog, výbušnin, zbraní. Působil zde i št. prap. Tomáš Procházka. (ČTK)