nprap. Václav Haase

(* 17. srpna 1986 – † 20. prosince 2016)

Medaile Za hrdinství in memoriam za záchranu lidského života

2017

Byl policistou obvodního oddělení Hluboká nad Vltavou. Dne 18.prosince 2016 zasahoval společně s kolegou proti muži, který v rodinném domě ve Velici napadal další členy domácnosti. Agresor na policisty zaútočil nejprve dřevěnou násadou, pak i skrytým nožem. Oba policisté utrpěli vážná zranění, přesto se jim podařilo útočníka zpacifikovat. Václav Haase bojoval s pomocí lékařů dlouhé hodiny o život, dne 20.prosince 2016 však svým zraněním podlehl.

„Nedal jim nejmenší šanci. Byl to zákeřný a hanebný čin. Žádný trest pro pachatele tohoto činu nebude dostatečný, protože rodině ani nám kolegům už Václava nic nevrátí,“ vzpomíná na kolegu vedoucí Obvodního oddělení Policie ČR Hluboká nad Vltavou Vladimír Kožíšek. Vrah byl odsouzen na 18 let odnětí svobody. Po Václavovi zůstala přítelkyně Lucie, se kterou plánoval svatbu a rodinu.

Za potlesku zaplněného Vladislavského sálu na Pražském hradě převzal dne 28. října 2017 otec Václava Haaseho Medaili Za hrdinství udělenou jeho synovi in memoriam prezidentem republiky Milošem Zemanem.
(KPR, foto: Hana Brožková)