Galerie hrdinů

V říjnu 2019 byla v reprezentačních prostorách prvního patra Nového paláce Pražského hradu otevřena fotografická galerie připomínající hrdiny, kteří s nasazením vlastního života bojovali za svobodu naší země, zachránili lidské životy či prokázali jiné hrdinství a byli za ně oceněni prezidentem republiky udělením Medaile Za hrdinství.

Galerie hrdinů
Galerie hrdinů - medaile
Galerie hrdinů  - hrdinové
Galerie hrdinů  - medaile
Galerie hrdinů  - fotografie
Galerie hrdinů  - vystavené medaile

Výstava Hrdinové

Hrdinové - to je název nové panelové výstavy, kterou uspořádala Kancelář prezidenta republiky na III. nádvoří Pražského hradu. Mapuje nevšední příběhy lidí, kteří neváhali nasadit svůj život pro záchranu jiných a stali se tak držiteli státního vyznamenání Medaile Za hrdinství.

Výstava Hrdinové - detail
Výstava Hrdinové na Pražském hradě
Detail - Výstava Hrdinové

SLOVO PREZIDENTA REPUBLIKY

Vážení návštěvníci,

tato stránka připomíná nejen tradici našich vyznamenání, ale v první řadě konkrétní nositele Medaile Za hrdinství a jejich činy, kterými dali hluboký obsah slovům odvaha, oběť, svoboda, čest, vlastenectví.

Nejsou to jen vojáci, policisté či hasiči, u nichž jsou statečnost a hrdinství součástí povolání a dokonce služebního slibu. V mnoha případech je výjimečný čin spojen se zdánlivě nenápadnými ženami a muži, kteří byli v rozhodném okamžiku postaveni před volbu spojenou často s nasazením vlastního života. Zachovali se při tom podle nejvyšších mravních zásad a mnohdy zachránili životy jiným lidem. Jsem rád, že si je můžeme prostřednictvím výstavy připomenout a společně přemýšlet nejen o jejich činech, ale i o jejich osudech. Nezapomínejme při tom ani na rodiny našich hrdinů. I ony často platí vysokou cenu za to, že žijeme v bezpečné zemi a těšíme se z hodnot svobody a demokracie.

Během cest po České republice jsem poznal mnoho lidí, kteří se nebojí postavit nebezpečí a jsou připraveni bránit naši vlast či zachránit život druhým. A to je důkazem velmi dobrého stavu naší společnosti, o který stojí za to usilovat. Přispět k tomu může každý z nás.

podpis Miloše Zemana
Miloš Zeman