plk. v. v. Jarmila Halbrštátová

(* 7. dubna 1924)

Medaile Za hrdinství za hrdinství v boji

2019

Narodila se v Ústí nad Orlicí. Ve třicátých letech její rodiče odjeli za prací do Sovětského svazu. Jarmilu zpočátku vychovávala babička, ve dvanácti letech odjela za rodiči. Po německém útoku na Sovětský svaz v červnu 1941 ji jako občanku nepřátelského státu Stalinovy bezpečnostní orgány zatkly a internovaly. Na základě pozdější amnestie mohla vstoupit do řad československé zahraniční armády. Stalo se tak v roce 1942, kdy bylo Jarmile 18 let, záhy odjela na frontu. Jako zdravotnice se účastnila bojů o Sokolovo a zachránila život stovkám raněných. V dalších bojích působila jako radiotelegrafistka. Ve válečné operaci u Kyjeva v listopadu 1943 prokázala statečnost coby příslušnice 2. baterie I. dělostřeleckého oddílu. Po válce absolvovala armádní letecký kurz jako jedna ze čtyř žen.

S generálem Ludvíkem Svobodou prošla celou pověstnou cestu z Buzuluku do Prahy. Svoboda na Jarmilu Halbrštátovou ve své knize vzpomíná jako na statečnou bojovnici, jejíž zásluhou se v bojích u Kyjeva podařilo udržet telegrafické spojení. „Je to zásluha takových bojovnic, jako je třeba naše známá ze Sokolova, desátnice Jarmila Halbrštátová, statečná radiotelegrafistka Jarmila, která nedopustila, aby bylo spojení přerušeno,“ napsal pozdější prezident Svoboda.

Za projevené hrdinství získala Jarmila Halbrštátová Československý válečný kříž 1939 a medaili Za chrabrost před nepřítelem.

U příležitosti řádového dne 28. října 2019 převzala Jarmila Halbrštátová na Pražském hradě Medaili Za hrdinství z rukou prezidenta republiky Miloše Zemana. (ČTK)